Otekanje stopal, nog in gležnjev je znano tudi kot periferni edem, ki se nanaša na kopičenje tekočine v teh delih telesa. Kopičenje tekočine običajno ni boleče, razen če je posledica poškodbe. Oteklina je pogosto bolj očitna v spodnjih predelih telesa zaradi gravitacije.
Kaj je dobro vedeti pri oteklini nog?
Otekanje stopal, nog in gležnjev je najpogostejše pri starejših odraslih. Oteklina se lahko pojavi na obeh straneh telesa ali samo na eni strani. Prizadeta je lahko eno ali več predelov v spodnjem delu telesa.
Čeprav otekanje v stopalu, nogi in gležnju običajno ne predstavlja pomembnega tveganja za zdravje, je pomembno vedeti, kdaj k zdravniku. Oteklina lahko včasih kaže na resnejšo osnovno zdravstveno težavo, ki jo je treba takoj zdraviti.
Kakšni so vzroki za otekanje stopal, nog in gležnjev?
Obstaja veliko možnih vzrokov za otekanje stopal, nog in gležnjev. V večini primerov se otekanje pojavi kot posledica določenih dejavnikov življenjskega sloga, kot so:
- Prekomerna telesna teža. Prekomerna telesna masa lahko zmanjša krvni obtok, kar povzroči nabiranje tekočine v stopalih, nogah in gležnjih.
- Stanje ali sedenje dlje časa. Ko so mišice neaktivne, ne morejo črpati telesnih tekočin nazaj proti srcu. Zadrževanje vode in krvi lahko povzroči otekanje nog.
- Skolioza je lahko tudi eden izmed vzrokov.
Otekanje stopal, nog in gležnjev se lahko pojavi tudi med jemanjem določenih zdravil, kot so:
- steroidi
- estrogena ali testosterona
- nekateri antidepresivi, vključno s tricikličnimi in zaviralci monoaminooksidaze (MAOI)
- nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID), vključno zibuprofen inaspirin
Te vrste zdravil lahko povzročijo zadrževanje vode, kar povzroči otekanje nog.
Če sumite, da vaše zdravilo povzroča otekanje spodnjih okončin, se posvetujte s svojim zdravnikom. Ne prenehajte jemati zdravil, dokler se ne pogovorite s svojim zdravnikom.
Drugi možni vzroki za otekanje stopal, nog in gležnjev vključujejo nekatera zdravstvena stanja ali telesne spremembe, kot so:
- Naravne hormonske spremembe. Nihanje ravni estrogena in progesterona lahko povzroči zmanjšano cirkulacijo v nogah, kar povzroči otekanje. Te spremembe ravni hormonov se lahko pojavijo med nosečnostjo in menstrualnim ciklusom ženske.
- Krvni strdek v nogi. Krvni strdek je kepa krvi, ki je v trdnem stanju. Ko se v veni noge tvori krvni strdek, lahko poslabša pretok krvi, kar povzroči otekanje in nelagodje.
- Poškodba ali okužba. Poškodba ali okužba, ki prizadene stopalo, nogo ali gleženj, povzroči povečan pretok krvi v to območje. To se kaže kot oteklina. Bolečine v peti je lahko tudi prvi znak resnosti.
- Venska insuficienca. To stanje se pojavi, ko žile ne morejo ustrezno črpati krvi, zaradi česar se kri nabira v nogah.
- Perikarditis. To je dolgotrajno vnetje perikarda , ki je vrečkasta membrana okoli srca. Stanje povzroča težave z dihanjem in hudo kronično otekanje nog in gležnjev.
- limfedem. Limfedem, znan tudi kot limfna obstrukcija, povzroča blokade v limfnem sistemu. Ta sistem je sestavljen iz bezgavk in krvnih žil, ki pomagajo prenašati tekočino po telesu. Blokada v limfnem sistemu povzroči otekanje tkiv s tekočino, kar povzroči otekanje rok in nog.
- Preeklampsija. To stanje povzroča visok krvni tlak med nosečnostjo. Zvišanje krvnega tlaka lahko povzroči slabo prekrvavitev in otekanje obraza, rok in nog.
- ciroza. To se nanaša na hude brazgotine na jetrih , ki so pogosto posledica zlorabe alkohola ali okužbe (hepatitis B ali C). Stanje lahko povzroči visok krvni tlak in slabo prekrvavitev v stopalih, nogah in gležnjih.
Težave z ledvicami
Dolgotrajna ledvična bolezen se zgodi, ko vaše ledvice ne delujejo tako, kot bi morale. Namesto da bi filtrirali vodo in odpadne snovi iz krvi, se tekočina nabira v telesu, kar povzroči otekanje rok in nog.
Morda boste opazili tudi takšne simptome:
- Utrujenost
- Zasoplost
- slabost
- Preveč žeje
- Modrice in krvavitve
Zdravila
Včasih je lahko oteklina nezaželen stranski učinek zdravil na recept . Zdravila, ki najverjetneje povzročijo otekanje nog, vključujejo:
- Pogosto so kriva zdravila za srce, imenovana zaviralci kalcijevih kanalčkov:
- Amlodipin
- Nesteroidna protivnetna zdravila
- Aspirin
- Ibuprofen
- naproksen
- Celekoksib
- Nekatera zdravila za sladkorno bolezen , vključno z metforminom
- Hormonska zdravila, ki vsebujejo estrogen ali progesteron
- Nekateri antidepresivi
Nosečnost
Do tretjega trimesečja vaš odraščajoči otrok pritiska na žile na vaših nogah. Pazljivi moramo biti tudi pri diastazi. To upočasni krvni obtok in povzroči kopičenje tekočine. Rezultat: blaga oteklina. Če opazite tudi te druge simptome, obvestite svojega zdravnika, ker to lahko pomeni, da imate resno stanje, imenovano preeklampsija :
- Hudo otekanje, zlasti okoli oči
- Hud glavobol
- Spremembe vida , kot so zamegljenost ali občutljivost na svetlobo
- Diastaza
Če imate v zadnjem trimesečju ali kmalu po porodu otekle noge in težko dihate, se posvetujte s svojim zdravnikom o stanju, ki se imenuje peripartalna kardiomiopatija, vrsta srčnega popuščanja, povezana z nosečnostjo. Preberite več o oteklinah in drugih neugodjih med nosečnostjo .
Katere stvari povzročajo vnetje nog?
Če kopičenje tekočine ni krivo za vaše otekle noge, je lahko to vnetje. Pogosti vzroki vključujejo:
Artritis in druge težave s sklepi
Vaše noge lahko otečejo zaradi številnih bolezni in stanj:
- Protin: nenaden boleč napad, ki ga povzročijo kristali sečne kisline v sklepih, ki običajno sledi močnemu pitju ali uživanju bogate hrane.
- Bursitis kolena: vnetje burse, vrečke, napolnjene s tekočino, ki deluje kot blazina med kostjo in mišico, kožo ali tetivo. Kako pravilno nad bolečino v kelenu?
- Osteoartritis: vrsta obrabe, ki erodira hrustanec.
- Revmatoidni artritis: bolezen, pri kateri vaš imunski sistem napada tkiva v vaših sklepih.
Poškodbe – nategi, zvini in zlomljene kosti
Če si zasukate gleženj ali zlomite kost, boste verjetno dobili nekaj otekline in bo do povzročilo bolečine v nogah. To je naravna reakcija vašega telesa na poškodbo. Premika tekočino in bele krvne celice v območje ter sprošča kemikalije, ki vam pomagajo pri zdravljenju.
Nekatere najpogostejše poškodbe so:
Ruptura Ahilove tetive: To je največja tetiva v vašem telesu. Povezuje vaše telečje mišice s petno kostjo. To je tisto, kar vam pomaga hoditi, teči in skakati. Če se raztrga, lahko slišite pokanje, nato pa začutite ostro bolečino v zadnjem delu gležnja in spodnjega dela noge. Verjetno ne boste mogli hoditi.
Raztrganje sprednje križne vezi (ACL): Vaš ACL poteka diagonalno čez sprednji del kolena in drži kosti spodnjega dela noge na mestu. Ko se raztrga, boste zaslišali pokanje in koleno vam lahko odpove. Prav tako bo boleče in otečeno.
Celulitis: Ta resna okužba se zgodi, ko bakterije, kot sta streptokoki in stafilokoki, vstopijo skozi razpoko na koži. Najpogosteje je v spodnjem delu noge. Drugi simptomi vključujejo:
- Rdeči predel kože, ki se poveča
- Nežnost
- Bolečina v rami
- Toplota
- Vročina
- Rdeče lise
- Pretisni omoti
- Vdolbine kože
Okužba ali rana: Kadar koli dobite ureznine, strgane ali resnejšo rano, vaše telo tekočino in bele krvne celice potisne na območje. To povzroča otekanje. Če traja dlje kot 2-3 tedne, obiščite zdravnika.
Če se rana okuži, bi lahko imeli več otekline. Oteklina je nekaj dni normalna. Vrhunec naj bi dosegel okoli 2. dan in se začel izboljševati. Če imate sladkorno bolezen ali drugo bolezen, ki vpliva na vaš imunski sistem, obiščite svojega zdravnika.
Kaj naj storim glede svojih oteklih nog?
Za lajšanje otekline lahko poskusite s temi domačimi sredstvi:
- Zmanjšajte uživanje slane hrane.
- Nosite kompresijske nogavice .
- Vsak dan se gibajte .
- Pri dolgih vožnjah z avtomobilom zamenjajte položaje in se ustavite za odmore čim pogosteje.
- Ko letite, vstanite s sedeža in se čim več premikajte.
- Noge dvigujte nad nivo srca za pol ure, večkrat na dan.
Ker pa je otekanje nog lahko znak nečesa resnega, je ne prezrite. Če opazite druge simptome, zlasti bolečine v nogah, težko dihanje ali izjemno utrujenost , takoj pokličite svojega zdravnika.
Kako lahko z fizioterapijo zdravimo oteklino stopal, nog in gležnjev?
Obstaja več tretmajev, ki jih lahko poskusite, če vam stopala, noge in gležnji redno otekajo. Običajno je pravi naslov za to težavo fizioterapija. Terapije vam bodo pomagale pri lajšanju otekline. Če se oteklina pojavi doma lahko poskusite sledeče:
- Ko ležite, dvignite noge. Noge naj bodo dvignjene tako, da so nad srcem. Morda boste želeli pod noge postaviti blazino, da bo bolj udobno.
- Ostanite aktivni in se osredotočite na raztezanje in premikanje nog.
- Zmanjšajte vnos soli, kar lahko zmanjša količino tekočine, ki se lahko nabira v vaših nogah.
- Izogibajte se nošenju podvezic in drugih vrst omejujočih oblačil okoli stegen.
- Ohranite zdravo telesno težo. MNRI
- Nosite podporonogavice ali kompresijske nogavice .
- Vstanite ali se premikajte vsaj enkrat na uro, še posebej, če sedite ali stojite pri miru dlje časa.
Predvsem je pomembno, da se pravočasno naročite na pregled fizioterapevtu in tako rešite vaš problem za vedno.
Kdaj k zdravniku zaradi otekanja stopal, nog in gležnjev?
Čeprav otekanje spodnjih okončin običajno ni razlog za skrb, je včasih lahko znak nečesa resnejšega. Tukaj je nekaj splošnih smernic, ki vam lahko pomagajo ugotoviti, kdaj oteklina upravičuje obisk zdravnika ali urgence.
Dostikrat se pri teh težavah kot so oteklina pri dojenčkih ali malčkih rešuje z MNRI metodo, ki je znana po dozorelosti refleksov. MNRI pomaga rešiti marsikatero težavo in je zelo pomeben dejavnik na tem področju.
Čim prej se morate dogovoriti za pregled pri zdravniku, če:
- imate bolezen srca ali ledvic in imate otekanje
- imate bolezen jeter in imate otekanje nog
- otekla mesta so rdeča in na otip topla
- vaša telesna temperatura je višja od običajne
- ste noseči in doživljate nenadno ali močno otekanje
- poskusili ste domača zdravila, vendar niso bila uspešna
- vaša oteklina se poslabša
Takoj morate iti v bolnišnico, če opazite katerega od naslednjih simptomov skupaj z otekanjem stopal, nog in gležnjev:
- bolečina, pritisk ali tesnost v predelu prsnega koša
- vrtoglavica
- zmedenost
- občutek omotice ali omedlevice
- težave z dihanjem ali kratka sapa
Kaj bo predlagal zdravnik?
Med vašim obiskom bo vaš zdravnik opravil fizični pregled in vas vprašal o vaših simptomih. Bodite pripravljeni razložiti:
- kjer opazite oteklino
- časih dneva, ko se oteklina po navadi poslabša
- kakršne koli druge simptome, ki jih morda imate
- vse dejavnike, ki izboljšajo ali poslabšajo oteklino
Za pomoč pri diagnosticiranju vzroka otekline vam lahko zdravnik naroči enega ali več naslednjih testov:
- krvne preiskave, vključno s krvno sliko, študijami delovanja ledvic in jeter ter elektroliti za oceno različnih organov
- Rentgenski žarki za ogled kosti in drugih tkiv
- ultrazvok za pregled organov, krvnih žil in tkiv
- elektrokardiogram za oceno delovanja srca
Če je vaša oteklina povezana z življenjskim slogom ali manjšo poškodbo, vam bo zdravnik verjetno priporočil domače zdravljenje. Če je vaša oteklina posledica osnovnega zdravstvenega stanja, bo vaš zdravnik najprej poskušal zdraviti to specifično stanje.
Oteklino lahko zmanjšate z zdravili na recept, kot so diuretiki. Vendar pa lahko ta zdravila povzročijo neželene učinke in se običajno uporabljajo le, če domača zdravila ne delujejo.
Kako in ali lahko z Bownovo terapijo omilimo otekanje stopal, nog in gležnjev?
Otekanje stopala, nog in gležnja ni vedno mogoče preprečiti. Vendar pa obstaja nekaj korakov, s katerimi lahko to preprečite. Nekatere dobre strategije vključujejo:
- Redno telovadite, da ohranite dobro cirkulacijo.
- Izogibajte se daljšemu sedenju ali obratno. Poskrbite, da boste občasno vstali in se premikali, da pospešite cirkulacijo telesu.
- Uravnavajte vnos soli. Pravilna količina soli je zelo pomemben faktor.
Bownova terapija je proces zdravljenja globinsko in se na takšen alternativni način zdravi ogromno z Bownovo terapijo. Veliko več kot si mislite lahko Bownova terapija pripomore k boljšemu uspehu zdravljenja.